РИЗИКИ ТА РЕАЛІЇ ПЕРЕЗИМІВЛІ РІПАКУ

21.10.2018 — 16:03

Ведення агробізнесу за своєю ризикованістю можна порівняти хіба що зі грою в «російську рулетку»: ніколи не знаєш напевне, як складуться погодні умови та яка культура «вистрелить». До того ж, важливу роль має економічна складова, адже рентабельність є чи не найголовнішим аспектом вічної дилеми аграріїв – вирощенням якої культури все ж вигідніше займатися. Свої позиції з точки зору популярності серед українських фермерів знову активно відновлює озимий ріпак. Нова хвиля його популярності зумовлена високими закупівельними цінами на насіння та потенційними можливостями експорту. Окрім того, завдяки порівняно раннім строкам збору врожаю та очищення поля від бур’янів, ріпак вважається хорошим попередником у сівозміні озимих зернових.

Проте, не  дивлячись на всю принадність цієї культури, культивація ріпаку є справою досить ризикованою і супроводжується  низкою труднощів. Розглянемо детальніше найбільш поширені випадки та спробуємо розібратися із способами їх усунення.

Оскільки насіння ріпаку надзвичайно дрібне, наявність вологи у ґрунті стає обмежуючим фактором для його проростання. Саме тому, аграрії намагаються вчасно «вхопити» життєдайну вологу та розпочати сівбу цієї культури ще на початку серпня – задовго до оптимальних строків. Ми отримуємо дружні, рівномірні сходи та хороший стеблостій восени, проте,  як наслідок, рослини переростають.

У чому ж полягає загроза «переростання»?

Починаючи від фази сходів і до настання стійких морозів, рослини ріпаку мають сформувати розвинену розетку із 6-8 листками довжиною близько 35-45 см. Проте, у випадку ранньої сівби, ріпак встигає «перерости». Це зумовлює утворення надлишку вегетативної маси, підняття точки росту над поверхнею ґрунту, зниження концентрації клітинного соку та вмісту цукрів, виснаження та вимерзання у зимовий та ранньовесняний періоди. Крім того, такі рослини є більш вразливими до хвороб, що ставить під сумнів їх  шанси на успішну перезимівлю.

Задля успішного вирощування ріпаку, в арсеналі сучасного аграрія має бути достатньо засобів боротьби з переростанням, а саме РРР та фунгіцидів із ретардантною дією. Здебільшого, це речовини хімічного походження, що ґрунтуються на принципі блокування синтезу гормонів росту (гіберелінів) або активації утворення гормону стресу – етилену. Вони досить ефективно знижують чи навіть припиняють ріст надземної біомаси рослин, яка і є «коренем» проблеми вимерзання.

Недарма у народі кажуть: доки грім не вдарить, селянин не перехреститься. Досить часто через причини, які не залежать від нас (погодні умови, дефіцит техніки тощо) ріпак досягає критичних розмірів і тоді доводиться значно підвищувати дозування препаратів, що врешті-решт «влітає» у чималу копієчку для аграріїв.

Чи існує альтернатива?

Альтернативу препаратам хімічного походження пропонує американська компанія Stoller з більш, ніж піввіковим досвідом у сфері фізіології та живлення рослин. Багаторічні дослідження втілилися у створенні унікального за своїм складом та дією препарату Nitrate Balancer, що природнім шляхом сприяє перерозподілу пластичних речовин та має здатність регулювати ріст рослин.

Механізм дії препарату наступний: бор – головний помічник у питаннях цукрів. Він  блокує «шкідливий» фермент ауксин – оксидазу, що заважає відтоку вуглеводів від листків.  За рахунок інгібування ауксин-оксидази підвищується концентрація ауксинів і відбувається перерозподіл цукрів та поживних речовин, а також їх накопичення в коренях та прикореневій шийці. Окрім того, бор має вагоме значення для підвищення еластичності тканин, зменшення розтріскування стебел та кореневої шийки та підвищення хворобостійкості.

Другий компонент препарату – молібден, залучений до синтезу абсцизової кислоти, «гормона сну», що має здатність призупиняти надмірний вегетативний ріст. Абсцизова кислота пригнічує синтез гіберелової кислоти, котра стимулює активне нарощування вегетативної маси. У поєднанні з поліамінами бор та молібден перетворюють асиміляти, накопичені у листковій масі, у цукри, необхідні  для успішної перезимівлі. Особлива формуляція і співвідношення активних компонентів – ось що є запорукою ефективності Nitrate Balancer.

Таким чином, застосовуючи Nitrate Balancer, Ви зможете впливати на фізіологічні процеси та контролювати надмірний вегетативний ріст, тим самим захищаючи рослини від переростання та вимерзання. Як наслідок, фактори ризику практично нівелюються, а успішна перезимівля стає запорукою високих показників врожайності.

 

Підпишіться на розсилку і будьте в курсі останніх новин!