Як вберегти плодові від морозів?

21.09.2018 — 10:24

Кліматичні умови у Світі та в Україні, зокрема, протягом декількох останніх десятирічь потерпіли значних змін. Різкі перепади температур від аномальної спеки до помірної прохолоди, сезони дощів, градобої, шквальні вітри стали уже звичними для людей. Проте рослинам, особливо багаторічним (плодово-ягідним культурам) такі умови є щонайменше не сприятливими та викликають серйозні збої у процесах росту та розвитку.

Якщо раніше явище пошкодження кори стовбура, скелетних гілок, коренів та  підмерзання плодових бруньок траплялося надзвичайно рідко, то в останні роки це явище набуло масовості та завдає значних збитків садівникам.

У чому ж полягають причини підмерзання?

Період від збору врожаю та до закінчення листопаду для плодових та ягідних є особливим. Оскільки за цей час рослини мають встигнути перелаштуватися до нових умов, накопичивши достатньо поживних речовин для успішної перезимівлі а увійти у стан спокою. Цьому періоду передує так званий етап «загартування», коли під час постійного зниження середньодобових температур відбуваються складні біохімічні зміни (підвищуться коцентрація клітинного соку, клітини відокремлюються та зв’язки між ними обмежуються). Проте в останні роки погода вносить свої корективи у вигляді ранніх осінніх морозів, різких перепадів температур на початку зимового періоду та ін. В результаті дерева не встигають підготуватися до зими та пошкоджуються взимку за температур, що не є критичними. Особливо уразливими є молоді насадження, які пошкоджуються найпершими. Для них поєднання низьких температур із відсутністю снігового покриву є особливо небезпечним явищем, що в багатьох випадках призводить до повної загибелі рослин.

Окрім того,  характер і ступінь підмерзання плодово-ягідних культур багато в чому визначається ще в вегетаційному сезоні, що передує суворій зимі. Посушливі умови протягом весняно-літніх місяців у поєднанні з осінніми надмірними опадами та недостатньою кількістю понижених температур призводять до  поганого загартування плодових та робить їх більш уразливим до морозів. Так, за даними  багатьох науковців морозостійкість плодових культур внаслідок зростання посушливості умов вегетації протягом останніх років суттєво знизилася.

Критичні температури на висоті 2 м, при яких пошкоджуються плодові культури

 Як уберегти плодові від морозів?

Після збирання плодів та до входження у зимовий стан спокою багаторічні рослини проходять ряд змін у функціонуванні організму. Насамперед, у них відбувається складна фізіологічна перебудова клітин, нагромаджується велика кількість  цукрів, збільшується концентрація клітинного соку, що і впливає в кінцевому результаті  на морозостійкість. Проте, через нестабільність погодних умов осіннього періоду у останні роки, рослини не встигають «загартуватися» (накопичити достатню кількість цукрів), що призводить до обморожування молодих гілок та плодових бруньок.  

Саме тому, для підтримки плодових та ягідних у осінній період  та підготовки їх до зимового стану спокою фахівцями компанії Stoller був створений інноваційний продукт Nitrate Balancer. Даний препарат стимулює перерозподіл поживних речовин у рослині, сприяючи нормальній перезимівлі та більш активному цвітінню у наступному сезоні.

Головними діючими компонентами Nitrate Balancer  є бор та молібден.

Бор відповідає за переправлення потоку цукрів від листя до гілок та коренів, підвищуючи концентрацію клітинного соку та сприяє збільшенню кількості ауксинів, гормонів що відповідають за ріст коренів. Під впливом другого компонента, молібдену, утворюється абсцизова кислота. Вона є гормоном «сну», що припиняє вегетативний розвиток рослин.

Унікальна формуляція та співвідношення активних компонентів (бору та молібдену) – ось що є запорукою ефективності  Nitrate Balancer.

Підпишіться на розсилку і будьте в курсі останніх новин!